Nowy koszyk 0 PLN

ADA - analogowa instalacja interaktywna Karina Śmigla-Bobiński

ADA - analogowa instalacja interaktywna Karina Śmigla-Bobiński

18.10.2013 w Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności, przy ulicy Traugutta 19/21, we Wrocławiu otwarto wystawę Kariny Śmigla-Bobiński. Artystka po raz kolejny stworzyła instalację kinetyczną, która tym razem zmierzy się z mieszkańcami Wrocławia. ADA jak dotąd zaskakiwała swoją energią odbiorców w Niemczech, Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumuni, Rosji i na Słoweni. Jest dziełem samo tworzącym się. Umieszczona w zdefiniowanej przestrzeni kula wypełniona mieszanką helu i powietrza wyznacza i oznacza granice swojego istnienia. Efektem jej mozolnej pracy jest zapis powstający w czasie na ścianach, suficie, podłodze. Urzeka swoją doskonałą formą, zachwyca lekkością i płynnością ruchów. Tworzy wokół siebie klimat wyjątkowego spektaklu.

„Widzimy ADĘ w różnych stanach: napompowaną i prężną – gotową do odbijania od czystych, śnieżnobiałych ścian – i zmęczoną, przybitą po kilku tygodniach pracy, zużytą przez zbyt entuzjastyczne dzieciaki. Ten obraz jest potężny jak potężne jest dzieło w ruchu. Kinetyka i utajona energia. Efektem tej współpracy jest piękny zapis powstały w trakcie wielogodzinnych zmagań z widzem”.

Prof. Mike Stubbs, Director of FACT, the Foundation for Art and Creative Technology

ADA jest jedną z dziesiątek prac powstałych w ostatnich latach, w oparciu o doświadczenie i nieustające poszukiwania artystki. Karina Śmigla-Bobiński, jako twórca sztuki intermedialnej, znakomicie posługuje się w swoich pracach zarówno mediami cyfrowymi, jak i analogowymi. Poprzez świadome łączenie różnorodnych środków artystycznych kreuje akcje performatywne, zapraszając do udziału w nich widza. Niech przykładem będzie właśnie ADA ­– algorytmiczna maszyna rysująca. Artystka tworzy własne idee i współpracuje przy projektach interaktywnych, począwszy od działań interdyscyplinarnych, instalacji rzeźbiarskich, projektów in-situ i online-art, akcji artystycznych i multimedialnych, poprzez spektakle teatralne po analogowe instalacje interaktywne czy rzeźby kinetyczne.

Karina Śmigla-Bobiński jest wykładowcą na Wydziale Sztuki i Projektowania na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Augsburgu, w Niemczech.

Organizatorami wydarzenia są Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu i Fundacja Fuzjon.

Patronat honorowy nad wystawą Kariny Śmigla-Bobiński objął Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu, dr Gottfried Zeitz.

Projekt został zrealizowany dzięki współpracy z: INTEGART POLAND Sławomir Kot-Zaniewski, SKY TOWER, Gminą Wrocław i Wrocławskim Centrum Akademickim. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły TVP Wrocław i Gazeta Wrocławska.